Boğaz Tehlikeden Uzaklaştı

Türkiye, İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nda yoğun tanker trafiğinin neden olabileceği kazaların önüne geçmek için harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda Ulaştırma,  Enerji ve Çevre bakanlıkları bir araya gelerek eylem planı hazırlayacak. Ardından Boğazlar’dan taşımacılık yapan 15 petrol şirketiyle masaya oturulacak. Zirvede, bir fon oluşturulması dahil bir dizi çözüm önerisi ele alınacak. Konuyla ilgili bilgi veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Boğazlar’ın kapasitesi sınırlı olmasına rağmen, halen yılda 55 bin gemi geçtiğini ve 155 milyon ton petrol geçişi olduğunu söyledi. Boğazlar’ın fiziki ölçülerinin belli olduğunu vurgulayan Yıldırım, tanker sayısının artırılmasının buradaki emniyeti zaafa düşürmek anlamına geldiğini anlattı.

Tanker geçişine belirli kısıtlamalar getirildiğini ancak sadece kısıtlamanın yetmediğini kaydeden Yıldırım, oluşabilecek bir kazaya karşı da önlem almak gerektiğini dile getirdi.Boğazlar’dan geçen bütün petrol gemilerinin sigortalı olduğunu, olası bir kaza anında oluşacak çevre kirliliğine karşı teminatları bulunduğunu,ama bunun yeterli olmadığını belirten Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:“Olay olduktan sonra bunun tazmini meselesi asıl olan; oluşabilecek bir çevre felaketinin İstanbul’da doğuracağı vahim sonuçlar. İndependenta ve Nasia gibi tanker kazalarını dikkate aldığımızda Boğazlar’a aşırı  yüklenilmemesi gerekiyor.”


Kategori: Teknoloji  Etiketler: , , , ,
Bu yazıyı herhangi bir yayın aboneliğinden takip edebilirsiniz RSS 2.0 feed. Kendi sitenizden yanıt, veya geri dönüş bırakabilirsiniz.
Yorum Gönder