3 Dolardan Aldı 2 Milyon 230 Dolara Sattı

Bir meraklının 3 dolara aldığı porselen kase, yıllar sonra müzayedede 2 milyon 230 bin dolara alıcı buldu. Amerikalı bir meraklının bit pazarından 3 dolar karşılığında aldığı Çin porseleni kase, müzayedede 2 milyon 230 bin dolara alıcı buldu.

New York’ta 6 yıl önce bit pazarında gördüğü ve beğendiği kasenin bin yıllık eşsiz bir eser çıkmasıyla büyük şaşkınlık yaşayan Amerikalı, büyük bir servete kondu.2007 yılından bu yana evinin oturma odasında şöminenin üstünü süsleyen kasenin özelliklerini merak eden ve araştırmaya başlayan New Yorklu, geçtiğimiz aylarda Çin sanat tarihi uzmanlarından porselenin değerini öğrenince soluğu müzayedecide aldı.

Sotheby’s Müzayede Evi’nin 200 bin – 300 bin dolar değer biçtiği, ince işçilik ürünü Çin porseleni kase, salı günü yapılan açık arttırmada 2 milyon 230 bin dolara satıldı.12,5 santimetrelik beyaz renkteki porselenin, 960-1279 yılları arasında hüküm süren Kuzey Song Hanedanı döneminde yapıldığı belirtiliyor. Bu porselen kaseye benzeyen ve bilinen tek eser, yaklaşık 60 yıldır British Museum’da sergileniyor.


Kategori: Güncel  Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Bu yazıyı herhangi bir yayın aboneliğinden takip edebilirsiniz RSS 2.0 feed. Kendi sitenizden yanıt, veya geri dönüş bırakabilirsiniz.
Yorum Gönder