İğne Korkusuna Çözüm

Şırınga  dönemine  son  verecek  müthiş  buluş…

Aşıların şırıngasız olarak ucuz ve etkili bir şekilde yapılmasını sağladığı belirtilen “aşı bantları” , İskoçya’nın Edinburgh kentindeki bir konferansta tanıtıldı. Konferansta, bu yamaların dünya genelinde hastalıklarla mücadelede büyük bir dönüşüm sağlayabileceği kaydedildi.
Avustralya’daki Brisbane Queensland Üniversitesi’nden Prof. Mark Kendall yeni yöntemin bu aşının sıtma gibi hastalıklarla mücadele açısından umut vadettiğini söyledi. Ancak diğer uzmanlar, bu yöntemin bazı hastalar için uygun olmayabileceğine dikkat çekti.
Prof. Kendall aşı bantını, 160 yıl önce Alexander Wood’un ilk iğne ve şırınga patenti için başvuru yaptığı Edinburgh’da tanıttı, “Patenti alınan iğneler, neredeyse bugün kullandıklarımızın aynısı. Bu 160 yıllık bir teknoloji.” dedi. Kendall’a göre nano bantlar, iğne korkusu olan hastalar ve kirli iğnelerle hastalığın bulaşmasının önlenmesi açısından önemli avantajlar içeriyor.
Normal  Aşının  Yüzde  Biri  Bile  Yeterli !
Deriye kuru olarak uygulanan bantın yüzeyindeki binlerce minik uç, aşının derinin altına nüfuz etmesini sağlıyor.
Nano bantların, derinin hemen altındaki hücreleri hedef aldığını belirten Kendall “Anlaşılan kasa giren geleneksel iğnelerle bu hücreleri ıskalıyorduk ” dedi. Queensland Üniversitesi’nde grip aşısı nano bantlarla denendi.Araştırmacılara göre, nano bantla yapılan aşılarda bağışıklık tepkisi, geleneksel şırıngalarınkinden tamamen farklı oldu.Bu yöntemle gereken aşı miktarı da çok daha az. Bazı durumlarda normal aşının yüzde biri bile yeterli oluyor.
Kendall’a göre, 10 Dolar’a mal olan bir aşı bu yöntemle 10 Sent’e düşebilecek.

Kategori: Sağlık  Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Bu yazıyı herhangi bir yayın aboneliğinden takip edebilirsiniz RSS 2.0 feed. Kendi sitenizden yanıt, veya geri dönüş bırakabilirsiniz.
Yorum Gönder