Enceladus’taki Donmuş Okyanuslar

NASA’nın insansız uzay aracı Cassini, 14 Ekimde Satürn’ün uydusu Enceladus’un yakınından geçerek önemli görüntüler kaydetmişti. Uydunun kuzey kutup bölgesini gösteren fotoğrafların iletimi halen devam ediyor. Ancak gelen ilk fotoğraflarda Enceladus’un donmuş okyanusla kaplı yüzeyi oldukça detaylı biçimde görülüyor.

2004’ten bu yana devam eden görevde Cassini, Enceladus’un üstündeki yirminci alçak uçuşunu gerçekleştirdi. NASA’dan yapılan açıklamada ise bu uçuş sayesinde ilk kez uydunun kuzey kutup bölgesinin görüntülenebildiğine dikkat çekildi.

Fotoğraflar, Enceladus’un, tıpkı Dünya’nın uydusu Ay gibi, kraterli bir yüzeye sahip olduğunu gösteriyor. Kuzey kutup bölgesinde görülen örümcek ağı benzeri çatlaklar ise Enceladus’a ilişkin en önemli sürpriz olarak göze çarpıyor.

Cassini, 2015 sona ermeden önce Enceladus üzerinde iki alçak uçuş daha yapacak. Bu uçuşlardan ilki 28 Ekimde, diğeriyse 19 Aralıkta gerçekleştirilecek. Cassini, görevinin son iki yılında ise Satürn’ün diğer bölümlerini keşfetmeye çalışacak.


Kategori: Teknoloji, İlginç Bilgiler  Etiketler: , , , , , , , , , ,
Bu yazıyı herhangi bir yayın aboneliğinden takip edebilirsiniz RSS 2.0 feed. Kendi sitenizden yanıt, veya geri dönüş bırakabilirsiniz.
Yorum Gönder