Fizik Biliminin Günlük Hayatta Kullanım Alanları

Fiziğin teori ve kanunlarını basit makinelerde olduğu gibi doğrudan günlük hayatta kullanabileceğimiz gibi, dolaylı yollardan da kullanabiliriz. Fizik yasalarını dolaylı yollardan kullanmamızı sağlayan birçok uygulama alanları vardır. Bilimin uygulama  alanlarından olan tıp ve mühendislik sayesinde fizik teori ve ilkeleri günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden olmuşlardır.

Örneğin; kanın damarların içinde nasıl ilerlediğini, cisimleri nasıl gördüğümüzü, ağzımızdan sesin nasıl çıktığını ve sesleri nasıl duyduğumuzu açıklarken, devasa binaları yaparken, yaşamımızı devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi, bu enerjinin
kaynağını ve doğadaki enerji çevrimini fizik yasalarıyla açıklayabiliyoruz.

Doktorların vazgeçilmezlerinden olan röntgen cihazlarının bulunması ve bugünkü seviyeye gelmesi, nükleer enerjinin kullanılmaya başlanması, transformatörler, elektronik cihazlar gibi birçok ürün fizik yasa ve teorileri sayesinde gelişti. Pilin icat edilmesi elektrik akımının incelenmesine yol açtı. Elektriğin sırlarının çözülmeye başlamasıyla telgraf, telefon, akümülatörler, elektrik lambası, dinamo gibi birçok pratik araç günlük hayatımıza girdi.

Yaşantımıza hızlı bir şekilde giren İnternette bilgiye erişmek için kullandığımız “www” standardı ve fikri bir fizikçi tarafından fizikçiler  arası bilgi paylaşımını hızlandırmak için geliştirilmiştir.


Kategori: Genel, Yaşam  Etiketler: , , , , , , , , ,
Bu yazıyı herhangi bir yayın aboneliğinden takip edebilirsiniz RSS 2.0 feed. Kendi sitenizden yanıt, veya geri dönüş bırakabilirsiniz.
Yorum Gönder